ବର୍ଷା ଦିନରେ ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

0
71

ଆଚିଭର୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ୨୪/୦୮ (ବ୍ୟୁରୋ)-   ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବର୍ଷାଋତୁରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ପାଗ ବଦଳିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଭାଇରାଲ୍, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ରୋଗରେ ପଡନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆମେ ଏହା ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ତେବେ ବର୍ଷା ଋତୁରେ କୀଟପତଙ୍ଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାନ୍ତି | ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟରେ କୀଟମାନେ ଶୀଘ୍ର ବଢନ୍ତି |

ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ବ୍ୟଥା ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହି ଋତୁରେ ଏହି ପନିପରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ବିଶେଷ କରି ପାଳଙ୍ଗ, ବନ୍ଧାକୋବି, ବାଇଗଣ, ଫୁଲକୋବି ଭଳି ପରିବା ନ କହିଲେ ଭଲ | ସେହିପରି ମାଛ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷାଦିନ ପ୍ରଜନନ ସମୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଋତୁରେ ମାଛ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ |

ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଛତୁ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍ କାରଣ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ | ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଓଜନିଆ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମିଷ ଅପେକ୍ଷା ନିରାମିଷ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅଧିକ ଶ୍ରେୟସ୍କର |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here