ଫିଟୁଛି ରହସ୍ୟ

0
95

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଆଚିଭର୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ୨୯/୦୮ (ବ୍ୟୁରୋ)-  ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ସରକାରୀ କଳ ‌ସେତେ ସତର୍କ ରହିବ। କିନ୍ତୁ  ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ରୂପେ ପରିଚିତ କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ବ ହରାଉଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏହିଭଳି ଜାରି ରହିଲେ, ଆଉ କିଛି ବର୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ବହୀନ ହୋଇପଡ଼ିବା ଭଳି ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇବା ଲାଗି ଗାନ୍ଧି ପରିବାରର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଗତ ରୂପେ ପରିଚିତ ଦଳର ୨୩ ଜଣ (ଜି-୨୩) ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦଳର ମଧ୍ୟବର୍ତିକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧି ପରିବାର ପ୍ରତି ଆନୁଗତ୍ୟ ଦେଖାଇ ଏହି ପତ୍ରକୁ ସିଧାସଳଖ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପରିବର୍ତେ ପତ୍ରରେ ଉଠାଯାଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ସିଡବ୍ଳ୍ୟୁସି ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ବିଚାର ଆଲୋଚନା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ରାଜନୈତିକ ବିଶାରଦମାନଙ୍କ ମତରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଏବେ ଯେଉଁ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ତ‌ାହା କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ। ତେବେ ଏହି ସଙ୍କଟର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି। ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ କଂଗ୍ରେସ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ପରାଜୟ ପରେ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏବଂ ତାପରଠାରୁ ତାଙ୍କ ମା ସୋନିଆ ମଧ୍ୟବର୍ତିକାଳୀନ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଦଳର ସଭାପତି ପଦରେ ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ଓ ଉଚ୍ଚାରଣ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖିଆ ଭଳି ରହିଛି। ଏହି କଥାଟିକୁ ଜି-୨୩ ପତ୍ରରେ ଇଙ୍ଗିତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ କଂଗ୍ରେସରେ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଦୃଶ୍ୟମାନ ନେତୃତ୍ବ ଉପ‌େର ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here