ଏମିତି ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାନ୍ତୁ

0
407

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଆଚିଭର୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍‌, ୧/୦୭ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଅଦ୍ୟାବଧି, ଶୁଖିଲା କାଶ, ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱର ଇତ୍ୟାଦି କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଏପରି ୧୧ ଟି ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ତୁମର କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ମୋଟ ୯ ଟି ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା । ଏବେ ଏଥିରେ ଆହୁରି ୩ ଟି ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଯାଇଛି।  ନିକଟରେ ଏକ  ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାଯାଇଛି,  ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ କରୋନା ପାଇଁ ଏକ ବିପଦ ଘଣ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ନାକରୁ ପାଣି ବାହାରିବା , ଜ୍ୱର, କାଶ, ବାନ୍ତି ଏବଂ ଝାଡ଼ା ଆଦି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା । ଏବେ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଯଦି ତୁମର ଅଣ୍ଟାରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି କିମ୍ବା ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ତେବେ ଏହା କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଏପରିକି  ଗୋଡ ପେଣ୍ଡାରେ ଯଦି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ତାହା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ମୁମ୍ବାଇର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ନିଜର ଅନୁଭୂତିରୁ ଏହି ତଥ୍ୟର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି।ମୁମ୍ବାଇର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ଜଲିଲ ପାର୍କର ଅତୀତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲେ। ସେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ନିଜେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲେ। ଜଲିଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା।
ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ୯ ଟି ଲକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାନ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ (ସିଡିସି) ଏଥିରେ ତିନୋଟି ନୂତନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଯୋଡିଛି। ଏଥିରେ ନାକରୁ ପାଣି ବାହାରିବା ସହ ବାନ୍ତି କିମ୍ବା ଡାଇରିଆ ଆଦି ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି। ଏସବୁ ସହ ଜ୍ୱର, ଶୁଖିଲା କାଶ, ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଥକାପଣ, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ସ୍ୱାଦ କିମ୍ବା ଗନ୍ଧ ନଷ୍ଟ ହେବା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜିକାଲି ସେମାନେ ଏପରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ମଧୁମେହ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ସେମାନଙ୍କର ସୁଗାର ଲେବ୍‌ଲ ହଠାତ୍‌ ବଢି ଯାଉଛି। ଏପରିକି ୪୦୦ ପାର୍‌ କରିଯାଉଛି। ତେଣୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାକୁ କରୋନାର ଏକ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here