ଏଥର ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା

0
12

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦିନକୁ ୧୬-୧୯ ଲକ୍ଷ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି। ମେ’ ୧୯ରେ, ଭାରତ ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ତଥାପି, ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଲ୍ୟାବ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ |

ଲୋକଙ୍କ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଏକ ସ୍ୱୟଂ ପରୀକ୍ଷଣ କୋଭିଡ୍ -୧୯ କିଟ “କୋଭିସେଲ୍ଫ”କୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଘରେ ସେମାନଙ୍କର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଏହି କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏବେ ଜଣଙ୍କୁ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପାଥୋଲୋଜିକାଲ ଲାବୋରେଟୋରୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |

ସାର୍କ-କୋଭ-୨ର ଉପସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ କୋଭିସେଲ୍ଫ ହେଉଛି ଏକ ରା଼ପିଡ଼ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ (ଆରଏଟି) | କୋଭିସେଲ୍ଫରେ କେବଳ ନାଜାଲ ନମୁନା ନେଇ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିହେବ | ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ, ଆରଏଟି ଦ୍ୱାରା କେବଳ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ଘରେ ନିଜର ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

କୋଭିସେଲ୍ଫ କିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କୌଣସି ପ୍ରେସକ୍ରିପସନର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ | ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ନାଜାଲ ସ୍ୱାବ ଗ୍ରହଣ କରି ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ଏହା ସହ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ୨ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ସ୍ୱାବ ନମୁନା ନେଇ କୋଭିସେଲ୍ଫ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆଇସିଏମଆର କହିଛି |

କୋଭିସେଲ୍ଫ କିଟ୍ ଏକ ମାନୁଆଲ୍ ସହିତ ଆସିବ, ଯାହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ | କିଟରେ ଏକ ନାଜାଲ ସ୍ୱାବ, ଏକ ପ୍ରି ଫିଲଡ ଏକ୍ସଟ୍ରାକ୍ସନ ଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ ଏକ ଟେଷ୍ଟ କାର୍ଡ ରହିଥିବ | କୋଭିସେଲ୍ଫ କିଟ୍ କିଣିବା ପରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ମାଇଲାବ୍ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟପତ୍ର ପୂରଣ କରିବେ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here