ଆସିବ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଝଡବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ୫ ଦେଖାଇବେ କରାଳ ରୂପ

0
20

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଘନ ଘନ ବାତ୍ୟା ଓ ଝଡ । ଗତବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ ପ୍ରକୃତି । ଏନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଆକ୍ୟୁ ଓ୍ୱେଦର । ବେସରକାରୀ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ଆକ୍ୟୁ ଓ୍ୱେଦରର ଏହି ଅନୁମାନ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି ।ଆକ୍ୟୁ ଓ୍ୱେଦରର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୭ରୁ ୧୦ଟି ହରିକେନ୍ ବା ଝଡବାତ୍ୟା ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୩ରୁ ୫ଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ହେବ । ଅର୍ଥାତ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟାଇବ । ଅର୍ଥାତ ପବନର ବେଗ ୨୦୦ କିମିରୁ ଅଧିକ ରହିବ । ବଡ ବଡ ବଡ ଉପୁଡିବା ସହ ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ଲୀଳା କରିବ ।ଆକ୍ୟୁ ଓ୍ୱେଦରର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ୍ୟାନ୍ କୋଟଲୋସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକାରେ ଏହି ସବୁ ଝଡ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ରହିବ । ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ଝଡ ବାତ୍ୟା ଆମେରିକାରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ  । ଗତବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୩୦ଟି ଝଡ ଆସିଥିଲା । ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ଟି ହରିକେନ୍ ଥିଲା । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୧୨ଟି ଆମେରିକାରେ ସିଧାସଳଖ ମାଡ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ଅନେକ ସହର ଜଳର୍ଣ୍ଣବ ହେବା ସହ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତକ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ଥର ଆମେରିକା  ଉପକୂଳ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଛି । କାରଣ ବର୍ମୁଡା ଟ୍ରାଙ୍ଗେଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଗୁରୁଚାପ ବଳୟ ରହିଛି । ଯାହା ଗତବର୍ଷ ଗଲ୍ଫ୍ ଓ ମେକ୍ସିକୋରେ ରହିଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗୁରୁଚାପ ବଳୟ ବର୍ମୁଡା ଟ୍ରାଙ୍ଗେଲ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇପାରେ । ଫଳରେ ଏହା ଆମେରିକାର ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here