ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଦୂତି ମନୋନିତ

0
175

ଭୁବନେଶ୍ବର, ଆଚିଭର୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୯/୦୮ (ବ୍ୟୁରୋ)-  ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମ୍ମାନଜନକ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଲାଗି ଦୌଡ଼ରାଣୀ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମନୋନୟନ ସମିତି ମଙ୍ଗଳବାର ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଲାଗି ସୁପାରିସ କରିଥିବା ୨୯ ଜଣିଆ ତାଲିକାରେ ସେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଦୂତି ସଂପ୍ରତି ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲା ବେଳେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଭାରତ ପାଇଁ ଅଜସ୍ର ସଫଳତା ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ ‌ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ଦ୍ରୁତତମ ଧାବିକା।

ଗତ ଚାରିବର୍ଷ ଦୂତି ସ୍ଥିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଇ ଚୟନ ସମିତିର ବିଶ୍ବାସ ଭାଜନ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମିତି କରିଥିବା ସୁପାରିସ ପ୍ରାୟତଃ ବଦଳୁ ନଥିବାରୁ ଦୂତିଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଖେଳାଳିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା‌ ୯କୁ ବଢ଼ିବ। ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ କିରଣ ରିଜିଜୁଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ପରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ମନୋନୟନ ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଆଉ ଦୁଇ ଖେଳାଳି ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ଓ ଦୀପଗ୍ରେସ୍ ଏକ୍କାଙ୍କ ନାଁ ଥିବାର ଖବର ବି ମଙ୍ଗଳବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ଆସିଥିଲା। ତେବେ ଏହା ଗୁଜବ ‌ବୋଲି ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ସାଇକ୍ଲିଷ୍ଟ ମୀନତି ମହାପାତ୍ର ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରେ ୭ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ ପାରାବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ତାରକା ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଅଷ୍ଟମ ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ। ମନୋନୀତ ତାଲିକା: ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା (କ୍ରିକେଟ୍), , ଶିବ କେଶବନ୍ ( ୱିଣ୍ଟର ଅଲିମ୍ପିଆନ), ଦୂତି ଚାନ୍ଦ (ଦୌଡ଼କୁଦ), ମନୁ ଭାକର (ବନ୍ଧୁକଚାଳନା), ସୌରଭ ଚୌଧୁରୀ ଓ ବିଶେଷ ଭ୍ରିଗୁବଂଶୀ (ବାସ୍କେଟବଲ୍), ଅଜୟ ଅନନ୍ତ ସାୱନ୍ତ (ଅଶ୍ବଚାଳନା), ଅଦିତି ଅଶୋକ ( ଗଲ୍ଫ), ସାରିକା ସୁଧାକର (ଖୋ ଖୋ), ସୁନିଲ ସେଟ୍ଟୀ (ଟେବୁଲ ଟେନିସ), ରାହୁଲ ଆୱାରେ , ଦିବ୍ୟ କକରନ୍ (କୁସ୍ତି) ପ୍ରମୁଖ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here