ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ନୁହେଁ ନିଜ ଦେଶରୁ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର କିଣି ବିକ୍ରେତା ସାଜିବ ଭାରତ

0
15

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମରିକ ଉପକରଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରେତା ଠାରୁ ସର୍ବ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦକ ହେବାକୁ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହିପରି ୧୦୮ଟି ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ରର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀରୁ ନିଆଯାଇପାରିବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ | ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୧୦୧ଟି ଜିନିଷର ପ୍ରଥମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କିଣାଯାଇପାରିବ | ସୋମବାର ପ୍ରକାଶିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ତାଲିକାରେ, ୨୦୨୧ ରୁ ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବର୍ଷ କିଛି ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା। ଏହି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ଅର୍ଥାତ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୩.୫ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ତ ହେଲିକପ୍ଟର କେବଳ ଦେଶ ଭିତରୁ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ, ମିନି ୟୁଏଭି, ଆଣ୍ଟିଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍, ସିସିଟିଭି ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମ, ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଏୟାର ମିସାଇଲ୍, କ୍ରସ୍ ୱାଲ୍ ରାଡାର ଭଳି ବୃହତ ତଥା ଆଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି କେବଳ ସ୍ୱଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ (ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀ) ରୁ କିଣାଯିବ |

ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୨ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାତି ଓ ଦିନରେ କାମ କରୁଥିବା ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତରେ ପିନ୍ଧାଯାଉଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଷାକ, ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ସ୍ଥାପିତ ଟନେଲଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବାକୁ ସେନ୍ସର ଦେଶର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକଠାରୁ କ୍ରୟ କରାଯିବ | ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା, ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ଗନ, ଲୋକେସନ ରାଡାର, ସ୍ମାର୍ଟ ଆଣ୍ଟି ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଶରୁ କ୍ରୟ କରାଯିବ। । ଏଥି ସହିତ, ୨୦୨୪ ପରେ, ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଗ୍ଲାଇଡ୍ ବୋମା ମଧ୍ୟ କ୍ରୟ କରାଯିବ | ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସୀମା ଭିତରେ ଥିବା ଟାର୍ଗେଟରେ ବିମାନରୁ ଏହିପରି ବୋମା ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here